Оглядаю далі придніпрові - 

                                                     Й горде щастя крильми обійма.

                                   Єкраї на світі пречудові,

                                           Та за тебе кращого нема.

                                                                                          Петро  Власюк  

                     Історія міста та району

Загальна площа Жашківського району 963640 кв. км . У район входить м. Жашків і 38 сільських населених пунктів, 32 сільські ради, 1 міська.

 Відстань від райцентру до Черкас 190 км до Києва (столиці України) 142км.

 

Жашківський район розташований на окраїні Черкаської області у північно-західній її частині та межує з Київською обл. Територія району мало залісена, проте багата краєвидами має унікальну українську природу.

 

Вперше назва Жашків зустрічається на початку 17 століття і за легендою походить від імені 1-го поселенця - козака Жашко. Також назва «Жашків» зустрічається на карті Гійома Лавассера Де Боплана. У той час він належав до тетіївських володінь князів Острозьких.

 

А от підземні ходи, які проходять під самим сучасним містом датуються ще 13 століття.

 

Район славний своєю історією. Так визначальною історичною подією, середини 17 століття - знаменита Дрижипільська битва в якій козацьке військо Богдана Хмельницького, відстоювали право слов’ян на землю предків, в рамках національно-визвольної боротьби. Усі свідчення і докази історичного минулого краю збирає і зберігає Жашківський районний історичний музей.

 

Відповідно до Андрусівської угоди (1667 р.) Жашків залишився у складі Польщі. З кінця вісімнадцятого століття перейшов до Росії. У 1840р. віднесений до розряду містечок, а 1866 р. – центр Жашківської волості Таращанського повіту.

 

З 1796 Жашків належить полякам — Григорію Закревському, за два роки — Яну Тарновецькому. Після смерті сина Тарновецького Яна — 1852, Жашків розділений на дві частини між сестрами Соломією Раковською та Палагеєю Чарковською.

  1860 — у Жашкові почала працювати цукроварня. На підприємстві 350 робітників, з них 260 вільнонайманих.

Втрати населення в радянський період

1922 року в місті встановлена радянська влада. Місто увійшло до складу СРСР.

В кінці 1922 року Жашків віднесено до Уманського повіту, а з квітня наступного року він став центром новоутвореного Жашківського району Уманського округу.

1932–1933 близько 7,5 тисяч мешканців Жашківського району загинули від голоду.

19 липня 1941 року Жашків окупований німецькими військами. 6 січня 1944 року звільнений від німецької окупації, вояками 1-го Українського фронту. Понад 700 воїнів – жашківчан були нагороджені бойовими орденами і медалями.

Сучасний Жашків

Місто Жашків має залізничне сполучення та автошляхи.

Повз місто проходить автомагістраль (Київ — Одеса).

Є автобусне сполучення з містами Київ, Одеса, Миколаїв, Мінськ, Біла Церква,Тальне, Черкаси, Кіровоград.

                                     Населення

В районі проживає — 38,3 тис. з них сільського населення – 24,1 тис., міського – 14,2.

Жашківський район - сільськогосподарський.

Багаті родючі чорноземи краю, одні з найкращих в Україні, приваблюють інвесторів, які вкладають кошти у цю галузь. Серед них місцеві та іноземні: французи, німці.

   Нині на території району ведуть діяльність  господарств - різних форм власності, які займаються вирощуванням зернових та технічних культур, свинарством та молочним скотарством, птахівництвом, переробкою сільськогосподарської продукції.

 

Жашківський район є лідером в Черкаській області по урожайності ранніх зернових культур.

 

Починаючи з 1980 року Жашківщина славилась розвитком буряківництва, цукрові буряки вирощувались за індустріальною технологією.

Освіта

В районі функціонує мережа навчально-освітніх закладів до якої входить 35 загальноосвітніх шкіл.

У Жашкові п'ять загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів (державні), шість дитсадків, музична школа, навчально-виробничий комбінат, Жашківське професійно-технічне училище № 38, Будинок дитячої та юнацької творчості.

В місті є бюст Тарасу Шевченку, Меморіал Слави, пам'ятний-знак воїнам-афганцям, символічна могила жертвам голодомору та жертвам Чорнобиля.

Культура 

Жашківщина багата талановитими і творчими людьми. Мережу закладів культури району складають 72 установи, з них – районний будинок культури, міський, 31 сільський – будинки культури і 2 клуби. Централізована бібліотечна система складається з районної бібліотеки для дорослих, районної бібліотеки для дітей, міської і 31 сільської бібліотеки.

В місті серед багатьох аматорських колективів художньої самодіяльності, які діють в закладах культури – хоровий колектив РБК, творчі здібності юних жашківчан розвиває Жашківська музична школа, Будинок дитячої і юнацької творчості.

В районі є історичний музей,   філія в селі Конельськка Попівка та філія музей гармоніки.

Колективи і виконавці на достойному рівні представляють наш край та Україну загалом на різноманітних конкурсах та заходах, як національного так і міжнародного рівнів.

Окрасою і родзинкою міста став Жашківський кінний завод, заснований в 1999 році, один з наймолодших і найуспішніших кінних заводів в сучасній Україні. На сьогоднішній день досягненням заводу є його елітні західноєвропейські породи коней. Щорічно тут проводяться численні змагання національного і міжнародного рівня.

У місті постійно видається газета «Жашківщина», а також з 2002 року працює місцеве телебачення — телерадіокомпанія «Жасмін», місцеве радіомовлення.

Найбільше багатство та гордість – люди, талановиті, працелюбні, гостинно привітні, щирі, творчі.

Будемо добрими господарями у своєму спільному домі, який носить прекрасне ім’яЖашківщина!

 

 

 

 

 

 

 

КОНТАКТИ :

Черкаська область, місто Жашків, вулиця Соборна- 46.

Тел: (04747) 6-12-96.

email: zhashkiv_biblioteka@i.ua

 

 

Графік роботи:

 

Бібліотека для дітей

8:00-17:00

Неділя 10:00-16:00

Вихідний-субота

Бібліотека для дорослих

8:00-18:00

Субота,Неділя

10:00-16:00

Понеділок-вихідний

 

Останній день місяця-санітарний

 

Інтернет центр:

Понеділок - П`ятниця

8:00-17:00

Субота, Неділя  - вихідний